5G w logistyce – korzyści dla branży TSL
30.11.2021Logistyka magazynowa i transport towarów generują ogromne ilości informacji, których nieskrępowany przepływ wspomaga utrzymanie stabilności procesów. Danych jest tak dużo, że wyzwaniem może stać się nie tylko ich analiza, ale również zwyczajne przesyłanie. Standard 5G rozwiąże ten problem, dodając wiele innych korzyści.
Dlaczego technologia 5G może zoptymalizować procesy logistyczne?
Łańcuchy dostaw funkcjonują w oparciu o skomplikowane systemy danych. Migrują one jako m.in. informacje o towarze, jego położeniu czy temperaturze w przestrzeni ładunkowej. Istotne są również dane dotyczące środków transportu lub rozmieszczenia towarów w magazynach, bo od ich analizy zależy optymalne wykorzystanie zasobów. Złożoność tych informacji oraz skala w jakiej są tworzone sprawiają, że branża logistyczna rozpatruje sieć 5G, jako szansę na dalszą optymalizację. Korzyści z nowej technologii może być naprawdę dużo.
Korzyść 1 – wydajniejsze śledzenie towarów
Rozwiązania telematyczne są często wykorzystywane, szczególnie w dużych firmach transportowych.Wprowadzenie standardu 5G może zaowocować jeszcze bardziej powszechnym użyciem technologii śledzenia. Wysoka przepustowość nowego standardu sieci sprawi, że będzie można przesyłać znacznie więcej danych. Informacja o towarze może być w przyszłości o wiele bardziej szczegółowa.
Przykład wykorzystania: Czujniki będą mogły znajdować się nie tylko na poszczególnych paletach, ale nawet na sztukach towaru. Do tego możliwe będzie przekazywanie informacji o temperaturze, naświetleniu, przeciążeniach i wstrząsach związanych z przemieszczaniem się pojazdu czy wilgotności powietrza. Każda z tych informacji będzie przesyłana w czasie rzeczywistym. Daje to szeroki wgląd w przebieg transportu, który będzie szczególnie przydatny przy transporcie towarów wrażliwych, takich jak leki, jedzenie czy elektronika.
Korzyść 2 – skuteczniejsze planowanie i optymalizacja
Kolejną korzyścią z posiadania szczegółowych danych o operacjach transportowych, które są dostępne w czasie rzeczywistym, jest możliwość lepszej optymalizacji procesów. Dzięki powszechnemu wykorzystaniu 5G, informacji będzie tak dużo, że możliwe stanie podejmowanie decyzji o kluczowym znaczeniu zanim dojdzie np. do zakłóceń w realizacji planów transportowych czy logistycznych.
Przykład wykorzystania: Dokładny wgląd w te szczegółowe dane pozwoli planistom czy spedytorom – wspieranym zapewne w specjalistyczne narzędzia do analizy – lepiej organizować łańcuchy dostaw i szybciej reagować na ew. perturbacje.
Korzyść 3 – rzeczywistość rozszerzona wsparciem dla magazynów
Wkraczamy teraz w sferę, która wielu może wydawać się już fantastyką naukową. W rzeczywistości jesteśmy bardzo blisko od wprowadzenia w życie opisanych poniżej pomysłów. Powszechny dostęp do superszybkiego internetu 5G umożliwi bowiem wykorzystanie na szeroką skalę tzw. AR (agumented reality), czyli rozszerzonej rzeczywistości. Technologia AR może być wykorzystana w logistyce na dziesiątki sposobów. W tym obszarze ograniczeniem będzie jedynie wyobraźnia projektantów i programistów. Dzięki rozwiązaniom wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość możliwe będzie przykładowo szybsze lokalizowanie towarów na półkach przez pracowników magazynu.
Przykład wykorzystania: Wyobraźmy sobie skomplikowany układ regałów w obiekcie logistycznym, gdzie każdy produkt ma swoje, ściśle określone miejsce. Doświadczony magazynier może bardzo szybko odszukać każdy z produktów po kodzie. Trudniej przychodzi to jednak nowemu i niewykwalifikowanemu pracownikowi. Dzięki AR będzie on mógł zobaczyć na swoim telefonie np. wizualizację ścieżki dojścia do konkretnego regału. Poprzez użycie różnych kolorów do oznaczenia towarów, osoba używająca smartfonu lub gogli rozszerzonej rzeczywistości będzie mogła szybko ocenić ich lokalizację. Wygenerowanie takich obrazów na wielu urządzeniach jednocześnie będzie wymagało bardzo dużej przepustowości przesyłu danych, którą zapewni 5G.
Korzyść 4 – automatyzacja procesów logistycznych i transportu
Rozwój standardu 5G ułatwi automatyzację w najbardziej podstawowych obszarach transportu. Powszechnie dostępny internet o wysokiej przepustowości jest jednym z koniecznych warunków do zautomatyzowania transportu ciężkiego. Choć sam szybki internet rzecz jasna nie wystarczy, to bez niego wizja autonomicznej ciężarówki nie mogłaby się urzeczywistnić. Innym pomysłem na wykorzystanie sieci 5G są pojazdy ciężarowe, którymi można sterować zdalnie. Dzięki temu kierowcy mogliby pracować w wygodnym biurze.
Przykład wykorzystania: Wyobraźmy sobie w pełni zautomatyzowany system transportowy, w którym autonomiczne ciężarówki odstawiałyby towar do obiektów logistycznych funkcjonujących bez potrzeby angażowania pracowników.
Zainteresować cię może także integracja z WMS.