Food Safety – zadaj te 3 pytania przewoźnikowi

Transport jest najbardziej newralgicznym ogniwem łańcucha chłodniczego. Z uwagi na to przewoźnicy mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i jakość żywności, trafiającej na stoły konsumentów. Liczy się jakość usług przewozowych. Ale co na nią wpływa?

 

Najważniejszym dokumentem regulującym przewozy tzw. „spożywki” jest Konwencja ATP. Odnosi się ona do produktów spożywczych szybko psujących się i określa warunki ich transportu. Stosowanie określonych w konwencji zasad jest niezbędne przy takich towarach jak mięso, ryby, świeże owoce czy warzywa, tłuszcze oraz produkty mleczne.

 

Konwencja ATP w transporcie.

Z perspektywy wytwórcy czy producenta żywności dobór odpowiedniego partnera do realizacji przewozów będzie jednym z najważniejszych zadań. W tej branży nie ma miejsca na kompromisy i półśrodki, bo jakiekolwiek błędy mogą zaowocować koniecznością utylizacji cennego ładunku. Dlatego szukając podwykonawcy warto zadać mu kilka ważnych pytań.

Pytanie 1: Jak zadbasz o terminowość i bezpieczeństwo żywności?

W transporcie produktów spożywczych trwa wyścig z czasem. Bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne – wszystkich popędza termin przydatności do spożycia. To szczególnie widoczne przy przewozach produktów szybko psujących się, które nie mogą czekać. Im szybciej świeże mięso czy ryby trafią do sklepu, tym większe prawdopodobieństwo, że klient je kupi. Przewoźnik powinien zapewnić wysoką terminowość transportu. Może też skrócić transit-time do bezwzględnego minimum, jeśli tego oczekuje jego klient.

 

Planowanie transportu żywności – Food Safety

Na terminowość i ogólny czas przewozu bezpośredni wpływ ma obszar planowania. Osoby układające harmonogramy transportowe dla branży spożywczej muszą doskonale znać jej specyfikę.

 

PRZYKŁAD: Transport świeżego mięsa zwykle rozpoczyna się wczesnym porankiem. Często wykonuje go podwójna obsada, co przyspiesza realizację przewozu. Podobne założenia realizowane są przy transportach owoców czy warzyw.

 

Planiści muszą dokładnie znać przepisy czasu pracy kierowcy oraz mieć pełną wiedzę na temat wytycznych dotyczących transportu określonych produktów spożywczych.

 

Telematyka wiele ułatwia w bezpiecznym transporcie żywności

Warto wspomnieć o możliwościach, jakie dają współczesne systemy telematyczne. Dzięki nim pomiar i weryfikacja istotnych wskaźników KPI są dość prostym zadaniem. Pełna wiedza o przebiegu transportu ułatwia jego planowanie. Rozbudowana telematyka pozwala na stały monitoring realizowanego zlecenia oraz kontrolowanie czy terminowość w jego przypadku nie jest zagrożona. Dane z telematyki mogą w czasie rzeczywistym trafiać do klientów przewoźnika, a to jest transparentność, na której producentom żywności zależy.

Duże zaplecze kadrowe i sprzętowe

W kontekście czasu i terminowości dostawy koniecznie należy wspomnieć o dostępie do środków transportu. Wytwórca produktów szybko psujących się nie może pozwolić, by jego towar czekał na dostawę do sklepu. Taki problem może zdarzyć się szczególnie w sezonie, gdy zapotrzebowanie na przewozy jest ogromne.

 

WAŻNE: Dostępność do środków transportu musi być nieprzerwana i zagwarantowana, a pozwala na to np. współpraca z firmą, która ma po prostu zaplecze – zarówno sprzętowe jak i kadrowe.

 

Bezpieczeństwo żywności w transporcie.

Pytanie 2: Czy twój sprzęt i załoga są godni zaufania?

Utrzymanie łańcucha chłodniczego na etapie transportu w dużej części opiera się na niezawodności sprzętu. Chłodnie muszą być szczelne i sprawne, a ich agregaty niezawodne. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa żywności, ale również o uniknięcie spadku ich wyjściowej jakości. Istotna są również czystość przestrzeni ładunkowej, a także zachowanie odpowiednich procedur. Tutaj warto wybrać transport w temperaturze kontrolowanej.

 

Chłodnie i agregaty bez zarzutu

Awaria sprzętu przy bezpiecznym transporcie żywności jest niedopuszczalna. Grozi zerwaniem łańcucha chłodniczego i zepsuciem ładunku. Dlatego przewoźnik musi zadbać o jakość i niezawodność ciągników siodłowych oraz naczep, które wykorzystuje przy produktach spożywczych. Na obszar techniczny należy kłaść bardzo duży nacisk, a odpowiednie serwisowanie i częsta weryfikacja sprzętu są niezbędne.

 

Food Safety: Agregat chłodniczy z panelem słonecznym.

Czystość, sterylność i higiena: Food Safety

Utrzymywanie przestrzeni ładunkowej wykorzystywanej do transportu produktów spożywczych w odpowiedniej czystości jest bez wątpienia kluczowe. Dodatkowo muszą zostać zachowane odpowiednie procedury mycia, które będą dostosowane zarówno do rodzaju przewożonego towaru. Warto zauważyć, że istnieje wiele różnych procedur mycia (koszerne czy halaal), które należy dobrać odpowiednio według zaleceń klienta. Pojazdy muszą być sterylnie czyste i bezodorowe. Jest to konieczne dla Food Safety. 

 

Doświadczeni kierowcy w bezpiecznym transporcie żywności

Przy bezpiecznych transportach żywności najlepiej sprawdzają się doświadczeni kierowcy, którzy posiadają odpowiedni zestaw umiejętności i wiedze, by wzorowo wywiązać się z powierzonego zadania. Odpowiednie ustawienie agregatu, parkowanie w bezpiecznych miejscach czy właściwe podejście do procedur przeładunkowych, to zadania, na które kierowca ma bezpośredni wpływ.

 

PAMIĘTAJ: chłodnie parkuje się tylko na wyznaczonych parkingach strzeżonych, najlepiej tyłem do ściany, by uniemożliwić otwarcie naczepy. To proste, ale niezwykle ważne środki ostrożności.

Pytanie 3: Jakie masz certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo żywności?

Firma transportowa zajmująca się przewozami żywności musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej kompetencje.

 

Bezpieczny transport żywności

Warto zauważyć, że w tym obszarze liczy się nie tylko bezpieczeństwo żywności, ale także np. zarządzanie bezpieczeństwem ruchu drogowego, które przekłada się na odpowiednie planowanie, szkolenia kierowców czy monitoring zestawów z szybko psującym się ładunkiem. Firmy, które mogą się pochwalić takim zestawem certyfikatów posiadają zasoby oraz procedury pozwalające sprawnie zarządzać bezpieczeństwem transportu żywności.

 

Powrót do wszystkich artykułów