Kontener o pojemności naczepy plandekowej – 33 europalety

Standaryzacja całkowicie zmieniła globalny transport. Jest bowiem czynnikiem, który nie tylko ułatwia planowanie, ale sprawia też, że na każdym etapie procesu transportowego nadawca, przewoźnik i odbiorca potrzebują tych samych środków do obsługi operacji logistycznych.

Najlepszym przykładem ustandaryzowanego rozwiązania, które wyznaczyło kierunek rozwoju branży transportowej na całym świecie, jest kontener. Ze swoimi ściśle określonymi wymiarami, budową oraz elementami umożliwiającymi bezpieczne piętrowanie i przewóz, stanowi doskonale uniwersalny środek transportu. Podobnie rozpowszechnioną w branży normą są palety.

Europaleta

Funkcja palety jest bardzo prosta. Stanowi ona twarde podłoże, na którym łatwiej układać i zabezpieczyć większe ilości towaru drobnicowego. Zaprojektowano je tak, by ułatwiały operacje przeładunkowe z wykorzystaniem wózków widłowych, a ich standardowe wymiary mają umożliwiać łatwe planowanie załadunku. Obecnie najczęściej wykorzystywanym we Europie standardem jest „europaleta”, która powstała w latach 50. ubiegłego stulecia i została stworzona w taki sposób, by pasować do większości wózków widłowych.

Czy wiesz, że? Choć palety wykonywane są zwykle z drewna, to obecnie coraz częściej spotyka się palety plastikowe, które są trwalsze i nadają się do recyklingu.

Europalety w kontenerze HC 45’ Pallet Wide

Nie dziwi zatem, że połączenie obu wymienionych powyżej standardów jest korzystne dla osób planujących transport. Z uwagi na to powstały specjalne środki transportowe, które sprawiają, że przewóz palet w kontenerach jest optymalny i pod względem liczby palet możliwych do przewiezienia, nie różni się w zasadzie od standardowej naczepy plandekowej. Przykładem kontenera, który najlepiej sprawdza się przy przewozie palet jest HC 45’ – Pallet Wide.

Cechuje się on nie tylko zwiększoną szerokością, która pozwala na ustawienie trzech europalet w jednym rzędzie, ale jest także wydłużony, co umożliwia wyplenienie jego przestrzeni ładunkowej 33 paletami w standardzie euro. To dokładnie taka sama liczba palet, którą zmieszczą naczepy plandekowe.

Kontenery tego typu są szczególnie popularne na żeglugowych szlakach bliskiego zasięgu, których najlepszym przykładem są relacje wewnątrzeuropejskie. To obszar transportowy na którym logistyka morska mocno konkuruje z przewozami drogowymi. Dzięki temu, że kontener HC 45’ Pallet Wide umożliwia przewiezienie 33 europalet, pozwala na optymalizację kosztów transportowych, poprzez skorzystanie z udogodnień oferowanych przez transport intermodalny.

LINK: Więcej o transporcie intermodalnym przeczytasz tutaj.

Rozkład europalet w pozostałych kontenerach

Choć kontener paletowy (HC 45’ Pallet Wide) jest najbardziej wydajnym sposobem na przewożenie palet w transporcie intermodalnym, to inne kontenery również umożliwiają załadunek europalet. Poniżej prezentujemy sposoby na optymalne rozmieszczenie palet w przestrzeni ładunkowej różnych rodzajów kontenerów.

Standardowy kontener morski 20’ DV

Mieści 11 europalet w jednej warstwie.

Wydłużony kontener morski 40’ DV

Mieści 24 europalety w jednej warstwie.

Wydłużony kontener morski 40’ PALLET WIDE

Mieści 30 europalet w jednej warstwie.

Powrót do wszystkich artykułów