Otworzyliśmy czwartą w Polsce stację LNG

Na europejskiej mapie stacji oferujących dostęp do alternatywnych paliw, Polska jest w zasadzie białą plamą. Obecnie na terenie kraju funkcjonują jedynie cztery miejsca, dające możliwość tankowania ciekłego gazu ziemnego (LNG). Najnowszą z nich uruchomiła Omega Pilzno na terenie własnego parku logistycznego w Mokrzcu.

Aktualnie dla branży transportowej, rozpatrywanej w kontekście międzynarodowego przewozu towarów z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych, jedyną technologiczną możliwością korzystania z alternatywnych paliw, są ciągniki siodłowe zasilane ciekłym gazem ziemnym – LNG. Inwestycja w tego typu, przyjazne środowisku rozwiązanie, wiąże się jednak dla polskich przedsiębiorstw transportowych z wieloma trudnościami.

Istotnymi przeszkodami wykorzystywania gazu do zasilania firmowej floty są wyzwania operacyjne. Stopień rozwinięcia infrastruktury stacji paliw, udostępniających możliwość tankowania LNG, pozostawia na ten moment wiele do życzenia. Obecnie w Polsce funkcjonują cztery takie punkty, co wymusza uwzględnianie w planowaniu transportu, dodatkowych czynników.

Omega Pilzno realizując założenia swojej polityki budowania oferty wartości i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom rynku, dokonała przełomowej inwestycji w 50 ciągników siodłowych zasilanych LNG. Częścią projektu było uruchomienie własnej, mobilnej stacji ciekłego gazu ziemnego. Tym samym zabezpieczając możliwość nieprzerwanej realizacji usług przez naszą ekologiczną flotę, dołożyliśmy swój wkład w rozbudowę krajowej infrastruktury stacji z dostępnością alternatywnego paliwa.

Stacja LNG Omegi Pilzno znajduje się na terenie parku logistycznego w Mokrzcu na Podkarpaciu. Jest to lokalizacja strategiczna z punktu widzenia przedsiębiorstwa, ale także w perspektywie ogólnokrajowej. Czwarta w Polsce stacja LNG jest jednocześnie pierwszą we wschodniej części kraju. Wystarczy wspomnieć, że najbliższa wschodniej granicy była do tej pory stacja z okolic Wrocławia.

Mobilny punkt tankowania LNG został oddany do użytku zewnętrznego, tak aby inne przedsiębiorstwa mogły korzystać z proekologicznego paliwa. Udostępnienie do użytku ogólnego, odbywa się jednak tylko po wcześniejszym wypełnieniu dokumentu awizacji. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne planowanie dostaw paliw i zabezpieczenie zarówno potrzeb firmowych, jak i popytu zewnętrznego.

Więcej informacji o stacji LNG Omegi Pilzno można znaleźć na stronie: tankuj-lng.com.pl

Powrót do wszystkich artykułów