Rzucamy światło na ekologiczne modernizacje Omegi Pilzno

Biznes świadomy ekologicznie nie opiera się jedynie na wielkich inwestycjach. Korzystnych dla środowiska zmian można dokonywać również na bardzo podstawowym poziomie, takim jak wybór sposobu oświetlenie oraz odpowiednie zarządzanie jego użyciem.

W Omedze Pilzno obraliśmy proekologiczną ścieżkę, stawiając na duże projekty inwestycyjne, takie jak zakup 50 ciężarówek na LNG oraz rozbudowa farm fotowoltaicznych w ramach naszej infrastruktury magazynowej. Równocześnie jednak prowadzimy działania modernizacyjne, które może swoją skalą nie dorównują wyżej wymienionym przedsięwzięciom, ale niewątpliwie realnie wpływają na obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zamów transport ekologicznym zestawem Omegi Pilzno – przyczyń się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Eko LED – modernizacja oświetlenia

W tym roku rozpoczęliśmy akcję modernizacji oświetlenia w budynkach Grupy Omega Pilzno. Zarówno przestrzenie biurowe, jak i serwisy pojazdów ciężarowych oraz magazyny sukcesywnie otrzymują energooszczędne oświetlenie LED. Nowe źródła światła zużywają o 44% mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe rozwiązania konwencjonalne.

Choć wymiana oświetlenia nie jest obecnie dużym projektem, to sukcesywna wymiana tradycyjnych żarówek oraz świetlówek na moduły eko LED-owe przyczynia już teraz przyczynia się do obniżenia poboru prądu, co z kolei prowadzi do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tego typu detale sprawiają, że w połączeniu z niskoemisyjnymi zestawami oraz farmami fotowoltaicznymi Omega Pilzno ma realny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

Eko LED w biurze

Ekomodernizacja oświetlenia przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza

Co zyskujemy przechodząc na oświetlenie LED?

  • ograniczenie zużycia energii elektrycznej, które przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie emisji CO2;
  • wysoka sprawność energetyczna – źródła światła bazujące na półprzewodnikach mogą poszczycić się 90% sprawnością. Dla porównania sprawność energetyczna tradycyjnych żarówek oscyluje na poziomie 10%;
  • wydłużenie czasu eksploatacji – moduły LED mają znacznie dłuższą żywotność od rozwiązań bazujących nasz żarniku zamkniętym w szklanej bańce. Oświetlenie LED cechuje się też wyższą odpornością na uszkodzenia;
  • prosty recykling – moduły LED podlegają utylizacji oraz nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak wykorzystywana w świetlówkach rtęć;

Automatyczne zarządzanie oświetleniem eko LED

Uzupełnieniem LED-owej ekomodernizacji będzie wprowadzenie nowoczesnego sterowania oświetleniem. W planach jest wdrożenie elektronicznego systemu optymalizacji, który dzięki przemyślanym algorytmom oraz czujnikom jest w stanie w inteligentny sposób zarządzać światłem w takich przestrzeniach jak magazyny czy serwisy pojazdów ciężarowych.

Tego typu rozwiązania dają m.in. możliwość podziału obiektu na sekcje, w których – w zależności od realnego zapotrzebowania – światło będzie automatycznie włączane, wyłączane, przyciemniane lub rozjaśniane. Dzięki optymalizacji czasu święcenia oraz natężenia światła możliwa jest jeszcze większa kontrola nad zużyciem prądu w tak dużych obiektach, jak wielkopowierzchniowe magazyny logistyczne.

 

Magazyn Omegi Pilzno w Podgrodziu.

Już teraz w Omedze Pilzno funkcjonują podobne, choć mniej zaawansowane technologiczne rozwiązania. Przykładowo we wszystkich częściach wspólnych budynków należących do naszej Grupy oświetlenie sterowane jest automatycznie, co pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia. Podobne rozwiązania funkcjonują na parkingach dla pojazdów ciężarowych i placach przed budynkami serwisów, gdzie oświetlenie jest włączanie możliwie jak najpóźniej i wyłączane, jak najwcześniej rano. Wszystkie tego typu optymalizacje mają ograniczyć czas pracy oświetlenia, gdy nie jest ono konieczne. Przekłada się to na zmniejszenie ilości zużytej energii i nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na środowisko.

Powrót do wszystkich artykułów