Składowanie blokowe i rzędowe – 3 najważniejsze różnice
05.05.2022Wybór konkretnego podejścia do składowania towarów w obiekcie logistycznym nie jest dziełem przypadku. Metodę determinuje choćby przeznaczenie przestrzeni w ramach procesu magazynowego, sposób organizacji przepływu czy rotacji lub rodzaj przechowywanego towaru. To jednak nie wszystko.
Składowanie blokowe cechuje bardzo dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, co niestety wiąże się ze słabym dostępem do towaru. Natomiast składowanie rzędowe umożliwia swobodne podejście do każdej magazynowanej jednostki, ale kosztem miejsca. To bardzo ważne rozróżnienie. Ten artykuł stanowi kontynuację serii tekstów, w których wyjaśniamy podstawowe zagadnienia branży TSL. Przeczytaj jeszcze o: magazynach buforowych, procesie magazynowania towarów, zadaniach operatora logistycznego albo składowaniu żywności.
Różnice między składowaniem blokowym a rzędowym
Różnica 1 – organizacja i wykorzystanie przestrzeni
Podstawową różnicą pomiędzy blokowym i rzędowym sposobem składowania towarów jest podejście do zagospodarowania przestrzeni w obiekcie logistycznym. Pod względem efektywności wykorzystania miejsca najlepiej wypada składowanie blokowe. Metoda sprowadza się do układania jednostek towaru bezpośrednio obok siebie oraz piętrzenia go w stosy. Dzięki temu wykorzystuje się w zasadzie całe dostępne miejsce, co pozwala pomieścić znacznie większe ilości towaru. Istotną cechą składowania blokowego jest układanie towaru bezpośrednio na posadce magazynu. Ogranicza to koszty inwestycyjne związane z kupnem regałów magazynowych. Piętrowanie towaru ma jednak swoje ograniczenia, które sprowadzają się do stabilności układanych stosów. Zbyt wysoki stos może być niestabilny i grozić wywróceniem.
Natomiast przy składowaniu rzędowym wykorzystanie przestrzeni jest mniej efektywne z uwagi na konieczność tworzenia alejek pomiędzy rzędami przechowywanego towaru, który dodatkowo ustawiony jest na regałach. Im więcej alejek, tym większa przestrzeń przeznaczona będzie na „skomunikowanie” regałów, co oczywiście odbywa się kosztem miejsca do składowania towarów.
Różnica 2 – dostęp do towaru
Ważną cechą składowania blokowego jest brak swobodnego dojścia do wszystkich składowanych jednostek towaru. W zasadzie nie ma możliwości, by wydobyć towar znajdujący się w środku bez przemieszczenia wszystkiego, co znajduje się po drodze. Sprawia to, że składowanie blokowe nie może być stosowane przy magazynowaniu różnorodnych produktów, towarów czy materiałów. Zwykle w ten sposób układa się towar o tym samym indeksie, który przechowywany jest zgodnie z zasadą LIFO (ang. Last In First Out, pierwsze przyszło ostatnie wyszło).
Z kolei składowanie rzędowe daje nieograniczony dostęp do każdej jednostki towaru. Dzięki alejkom rozdzielającym poszczególne regały pracownik magazynu może bez żadnych przeszkód dostać się w każde miejsce magazynu. Zarządzanie zapasami jest więc o wiele prostsze, a integracja z systemami WMS bezproblemowa. Wszystko to sprawia, że ta metoda organizacji przestrzeni w obiekcie logistycznym jest o wiele bardziej uniwersalna. Ma to wpływ na dużą popularność rzędowego składowania towarów w magazynach przechowujących różnorodny towar z dużą rotacją.
Różnica 3 – rodzaj składowanego towaru
W sposób blokowy składować można jedynie towar, który jest odpowiednio wytrzymały i odporny. Nie da się układać w stosy materiałów miękkich i wrażliwych na nacisk. Uległyby one zniszczeniu, a ułożony z nich stos mógłby stanowić zagrożenie dla pracowników magazynu. Przykładem towaru, który nadaje się do składowania blokowego jest puszka aluminiowa czy szklana butelka. Dodatkowo ten sposób organizacji przestrzeni w magazynie sprawdza się najlepiej przy towarach, które mają niski współczynnik rotacji.
Natomiast składowanie rzędowe na regałach jest rozwiązaniem uniwersalnym, które nadaje się do przechowywania w zasadzie wszystkich rodzajów towarów, niezależnie od ich rotacji oraz wytrzymałości.