Techniczne wyposażenie magazynu – co warto wiedzieć?

Jakość pracy każdego magazynu w dużej mierze opiera się na infrastrukturze obiektu oraz zastosowanych urządzeniach manipulacyjnych. Niezawodność wyposażenia gwarantuje płynność przepływu dóbr oraz ich bezpieczeństwo.

Odpowiednie wyposażenie magazynu jako klucz do efektywności

Zapewnienie płynnego przebiegu operacji przyjmowania, kompletacji, składowania oraz wydawania dóbr jest jednym z głównych zadań obiektów magazynowych. Dobrą organizację procesów zapewniają m.in. właściwe systemy zarządzania magazynem, dzięki którym przepływ towarów w magazynie logistycznym może odbywać się sprawnie. Jednak nie mniej istotne są w tym temacie wszystkie składniki wyposażenia magazynu, składające się na jego infrastrukturę. Decydują one bowiem nie tylko o właściwym przebiegu procesów, ale również prawidłowej metodzie przechowywania dóbr, co jest ściśle związane z ich bezpieczeństwem.

Warto podkreślić, że od rodzaju wyposażenia magazynu oraz jego jakości zależy klasa obiektu, które określają standardy obiektu. Najczęściej wyróżnia się klasy (od najnowocześniejszych): A++, A+, A oraz B.

Wózek systemowy znajdujący się w magazynie wysokiego składowania Omegi Pilzno w Podgrodziu.

Podział wyposażenia magazynowego

Elementy składające się na magazyn da się podzielić na składniki:

  • statyczne, wbudowane w przestrzeń obiektu, od których zależą właściwe warunki przechowywania dóbr;
  • manipulacyjne, które odpowiadają za ich przepływ dóbr.

Techniczne wyposażenie magazynu – co należy do infrastruktury?

Należą do niej głównie różne rodzaje regałów oraz inne elementy budowy magazynu, które odpowiadają za przechowywanie towarów i determinują system składowania. W magazynach można spotkać wiele typów regałów, których dobór zależy często od rodzaju przechowywanych dóbr czy preferencji klientów magazyny, pod których wymagania często dostosowuje się przestrzeń obiektu. W magazynach spotykamy przykładowo:

wyposażenie magazynów

Regał półkowy.

techniczne wyposażenie magazynu

Regał paletowy rzędowy.

elementy składające się na magazyn

Regał paletowy wjezdny.

Obok regałów do statycznej infrastruktury magazynowej należą również wszystkie systemy związane z klimatyzacją i wentylacją obiektu. Systemy przeciwpożarowe, monitoring czy urządzenia zapewniające bezpieczeństwo przechowywanych towarów.

Sprawdź nasze magazyny logistyczne na wynajem!

Infrastruktura manipulacyjna

Magazyn obok zapewnienia bezpiecznego przechowywania towarów, musi oferować również sprawne sposoby przepływu dóbr, które ma pod swoim dachem. Pomimo tego, że towary nie są transportowane na duże odległości, to sprawna infrastruktura manipulacyjna ma bardzo duży wpływ na szybkość przepływu towarów oraz wydajność procesów logistycznych. Do środków transportowych najczęściej spotykanych w magazynach należą:

infrastruktura manipulacyjna

Wózki widłowe.

wyposażenie magazynu

Wózki paletowe

techniczne wyposażenie magazynu

Wózki widłowe systemowe.

 

Powrót do wszystkich artykułów