Wysokie składowanie – logistyka kontraktowa

Wybór odpowiedniego sposobu magazynowania towaru jest jednym z czynników wpływających na optymalizację kosztów logistyki kontraktowej. Jedną z metod stosowanych w tym zakresie jest wysokie składowanie. Na czym ono polega?

Regały wysokiego składowania pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dzięki rozbudowie wzwyż nawet na stosunkowo niewielkiej działce może powstać budynek oferujący znaczną pojemność magazynową.

Podział magazynów – wysokości składowania:

  • składowanie niskie – do 4,2 m
  • składowanie średnie – od 4,2 m do 7 m
  • składowanie wysokie – od 7 m do 25 m

Przykładem takiego rozwiązania jest magazyn w Podgrodziu koło Pilzna, gdzie najwyższe regały sięgają wysokości 16 metrów. Umożliwiło to stworzenie 40 tys. miejsc paletowych, obsługiwanych przez specjalistyczny wózek systemowy, który jest istotnym elementem wyposażenia technicznego magazynu.

Magazyn wysokiego składowania w Podgrodziu – skontaktuj się, aby wynająć powierzchnię magazynową.

Podstawowe metody składowania towaru

O tym, w jaki sposób towar będzie przechowywany decydują m.in. jego charakterystyka, wymiary, waga oraz sposób pakowania. Nie bez znaczenia jest również rotacja, rozumiana jako czas od wejścia towaru na magazyn (początek składowania) do jego wyjścia (koniec składowania).

wysokie składowanie definicja

Regały magazynowe mają określoną nośność, a poszczególne gniazdo może pomieścić towar nieprzekraczający dopuszczalnego rozmiaru. Za przykład niech posłuży standard magazynu wysokiego składowania Omegi Pilzno w Podgrodziu, gdzie dopuszczalne obciążenie jednej półki regału wynosi 3 tony, a jej pojemność równa się trzem europaletom ustawionym jedna obok drugiej.

Z tego względu towary bardzo ciężkie lub cechujące się nienormatywnymi wymiarami zwykle nie nadają się do przechowywania na standardowym regale magazynowym. Składuje się je bezpośrednio na posadzce.

WAŻNE: żaden element magazynowanego towaru nie może wystawać poza gniazdo regału, ponieważ przypadkowe zahaczenie go wózkiem widłowym mogłoby doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Regały w logistyce podlegają dużym naprężeniom, wywołanym m.in. przez ciężar towarów.

Składowanie towaru na posadzce – cechy:

  • stosunkowo szybkie operacje ładunkowe,
  • dla towarów przekraczających nośność regałów,
  • dla towarów o nienormatywnych wymiarach,
  • dostateczna wydajność tylko przy towarach piętrowalnych.

Jednak taki sposób składowania towaru jest mało efektywny dla materiałów lekkich, a w szczególności dla takich, których nie da się układać piętrowo z uwagi na ich delikatną budowę lub nieregularny kształt. W przypadku takich towarów układanie jednej warstwy zwyczajnie zajmowałoby zbyt dużo powierzchni magazynowej. Problem ten rozwiązują regały.

Pomożemy Ci dobrać odpowiednią metodę składowania twojego towaru – skontaktuj się z nami. Magazyn Rzeszów.

Składowanie na regałach magazynowych – cechy:

  • optymalne wykorzystanie powierzchni magazynu,
  • wolniejsze operacje ładunkowe (im wyżej, tym wolniej),
  • przeznaczone dla towarów normatywnych.

Rotacja – towary sezonowe

Wysokie składowanie wiąże się ze znacznym wydłużeniem czasu operacji ładunkowych, który potrzebny jest, by dostarczyć towar na duże wysokości z wykorzystaniem wózka systemowego. Sprawia to, że towary, które mają być składowane krótkotrwale nie nadają się do magazynowania na najwyższych półkach. Zwyczajnie się to nie opłaca, dlatego odradza się to rozwiązanie klientom logistyki kontraktowej, których towar często rotuje.

Składowanie wysokie w magazynie

Przyjmuje się, że średni czas wyładowania naczepy plandekowej przewożącej 33 europalety, to 15 minut. Przetransportowanie tych samych 33 europalet na najwyższą półkę regału sięgającego 16 metrów to dodatkowe 1,5 godziny. Wydłużony czas operacji ładunkowych wiąże się rzecz jasna z kosztami. Ponadto praca operatora wózka systemowego, obsługującego wysokie regały, jest droższa od pracy osoby obsługującej zwykłego „widlaka”. Kiedy zatem składowanie wysokie staje się opłacalne?

Wysokie składowanie w magazynie – niska rotacja

Składowanie wysokie sprawdza się najlepiej w przypadku towarów o niskiej rotacji, które spędzają w magazynie stosunków długi czas. Długi czas składowania równoważy koszty operacji ładunkowych, co w perspektywie pozwala osiągać korzystną cenę końcową dla klienta usług logistyki kontraktowej. Dlatego na najwyższych półkach regału w magazynie wysokiego składowania zwykle znajdują się towary sezonowe.

Dobrym przykładem takiego towaru są znicze, których produkcja trwa przez cały rok, ale zwiększony popyt na nie występuje jedynie na przełomie października i listopada. Wytwórcy zniczy nie mieliby możliwości produkcyjnych, by sprostać popytowi w sezonie, dlatego muszą stworzyć nadprodukcję i przechować ją w magazynach. Warto dodać, że zniczy nie da się składować na posadzce, gdyż są niepiętrowalne. Podobnym przykładem towaru sezonowego jest butelkowana woda mineralna. W jej przypadku występuje bardzo podobny mechanizm.

Dowiedz się też, na czym polega logistyka kontraktowa oraz jakie ma znaczenie dla planowania przestrzeni magazynowej.

 

Powrót do wszystkich artykułów