Chcesz importować towary z Turcji? O tym musisz pamiętać

Turcja jest obecnie jednym z największych partnerów handlowych Unii Europejskiej. Zainteresowanie unijnych importerów współpracą z tureckimi producentami rośnie. Organizując transport towarów z tego kraju trzeba jednak pamiętać o jego specyfice.

 

Wymiana handlowa całej Unii Europejskiej z Turcją wykazuje dynamiczną tendencję wzrostową. Pomiędzy 2020 a 2021 rokiem urosła o 30 mld euro, stawiając Turcję w gronie najważniejszych partnerów handlowych Wspólnoty. Również z polskiej perspektywy,  import z Turcji do Polski w kontekście biznesowym staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Import z Turcji do Polski

W 2020 roku wartość wymiany handlowej Polski z Turcją przekroczyła 6 miliardów euro, a rok później było tu już prawie 8 mld euro. Natomiast tylko do sierpnia 2022 roku wskaźnik ten przekroczył już próg 6,6 mld euro.

Jaka jest specyfika Turcji pod względem importu?

Import towarów z Turcji znacząco różni się od przewozów wewnątrzunijnych. Podmioty sprowadzające towary z Turcji do Unii Europejskiej muszą wziąć pod uwagę kwestię odpraw na granicy bułgarsko-tureckiej. Wymagają one wypełnienia rozmaitych formalności oraz posiadania określonych dokumentów.

 

PAMIĘTAJ: Jeśli decydujesz się na import z Turcji lub eksport do Turcji powinieneś mieć specjalny numer identyfikacyjny EORI. Można go wyrobić online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

 

Choć formalności na granicy związane z odprawami są istotne, to warto wiedzieć, że Turcję oraz Unię Europejską łączą unia celna, a także porozumienia preferencyjne. Sprawia to, że handel produktami przemysłowymi oraz produktami rolnymi przetworzonymi na linii Turcja-Unia nie podlega opodatkowaniu w zakresie cła, a porozumienia preferencyjne są ustanowione na pozostałe produkty rolne, węgiel oraz wyroby stalowe.

Jakich dokumentów potrzebuje importer towarów z Turcji?

Import towarów z Turcji wiąże się z koniecznością przygotowania sporej dokumentacji, której lista zależy m.in. od rodzaju transportowanego towaru. Istotne są np. dokumenty gwarantujące zerowe stawki celne, czyli o certyfikat przewozów A.TR lub dokument EUR 1. Oba stanowią potwierdzenie, że przewożony towar funkcjonuje w obrocie bezcłowym.

 

WAŻNE: Świadectwo A.TR czy dokument EUR 1 są ważne przez 4 miesiące, więc importer musi przekazać je w tym okresie organom celnym.

 

Warto podkreślić, że jeśli np. ktoś z Polski importuje towary tureckie, to dokumenty niezbędne do odprawy powinien zapewnić podmiot, który je wysyła. Czyli producent lub dostawca.

Import z Turcji dokumenty

Ważnych dokumentów podczas importu z Turcji jest jednak znacznie więcej. Obok dokumentów handlowych czy standardowego listu przewozowego trzeba pamiętać również o dokumencie tranzytowym, czyli np. o karnecie TIR, bo transport pomimo porozumień i ulg musi odbywać się pod zamknięciem celnym. Uzupełnić należy również np. dokumenty fitosanitarne, które są wymagane przy transporcie żywności.

 

WSKAZÓWKA: Warto prowadzić dokumentację w kilku językach. Angielski, polski czy turecki są obowiązkowe, ale także bułgarski może się przydać. Celnicy w Bułgarii mogą chcieć zapoznać się z ważnymi dokumentami w swoim ojczystym języku.

 

Kompletną paczkę dokumentów importer albo działająca w jego imieniu agencja celna musi przedstawić do odprawy w Unii Europejskiej.

Potrzebujesz wsparcia w imporcie z Turcji?

Omega Pilzno od kilkunastu lat zajmuje się transportem z oraz do Turcji, pracownicy firmy mają doświadczenie w dostawach towarów na tym kierunku. Posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty oraz odpowiednio wyszkolonych kierowców. Dodatkowo firma dysponuje własną agencją celną w Polsce oraz ściśle współpracuje z agencją celną w Turcji. Oferują wysokiej jakości obsługę celną związaną z międzynarodowym łańcuchem dostaw.

 

Masz więcej pytań? Porozmawiaj z ekspertem Omegi Pilzno – wypełnij formularz kontaktowy.

 

Więcej na temat specyfiki importu towarów z Turcji możecie znaleźć w jednym z odcinków kanału Na palecie:

Powrót do wszystkich artykułów