Transport jabłek – dobre praktyki

Transport i składowanie jabłek to złożony proces z mnóstwem wyzwań: od utrzymania jakości owocu, po optymalizację kosztów. A musimy brać pod uwagę, że polskie jabłka mogą trafić nawet do Indii czy Tajlandii. Czytając dalej, dowiesz się, jak branża TSL radzi sobie z tym, by jabłka zerwane z drzewa trafiły tak samo świeże od producenta do konsumenta znajdującego się na drugim końcu świata.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy Omegi Pilzno z Fresh Fruit Services – polskiego produkcji jabłek odmiany Gala Royal, dla którego wykonujemy transport owoców w nowoczesnych chłodniach. Na temat logistyki jabłek powstał również odcinek Na palecie, który można obejrzeć poniżej.

 

 

Polska jest potentatem w produkcji jabłek. Nasz kraj zajmuje czwarte miejsce na świecie i pierwsze w Europie z roczną produkcją owocu przekraczającą 4 miliony ton (dane FAO za 2021 rok). Duża część jabłek zostaje w kraju, jednak wielu producentów eksportuje swoje owoce do nawet najbardziej egzotycznych i odległych krajów, gdzie nie brakuje entuzjastów produkowanych w Polsce odmian. W tym kontekście istotne są zagadnienia związane z food safety w transporcie i logistyce, o których traktował będzie niniejszy artykuł.

 

Ranking producentów jabłek na świecie

Im twardsze jabłko, tym dalej może pojechać

Food safety w transporcie i logistyce odnosi się do zestawu procedur i standardów mających na celu zapewnienie, że żywność pozostaje bezpieczna do spożycia na każdym etapie łańcucha dostaw. Obejmuje to między innymi monitorowanie temperatury, zachowanie higienicznych warunków transportu i magazynowania, a także przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności.

 

W odniesieniu do transportu jabłek istotne jest przede wszystkim utrzymanie jakości oraz świeżości owoców. Konsument, który będzie wgryzał się w jabłko nie może mieć wrażenia, że pokonało ono setki albo tysiące kilometrów, zanim trafiło do jego koszyka z zakupami. Ważnym wyznacznikiem świeżości w kontekście jabłek jest ich twardość.

 

Transport jabłek w kontenerach

Zarządzanie twardością jabłek to kluczowy element w całym łańcuchu dostaw, od momentu zerwania z drzewa aż do dostarczenia do klienta. Im bardziej miękkie jabłko, tym krótszy może być jego okres przechowywania. Odmiana Gala Royal, która jest głównym produktem eksportowym naszego Klienta Fresh Fruit Services, należy do jabłek bardzo twardych. Sprawia to, że jabłka tego gatunku mogą być transportowane na bardzo duże odległości bez utraty jakości. Kluczowy jest jednak właściwie wykonany proces transportowy.

Transport jabłek wymagania i przepisy

Transport jabłek odmiany Gala Royal

Jabłka, które docierają do konsumentów nie mogą posiadać twardości niższej niż 6 punktów, wskazywanych przez penetrometr. Optymalna twardość odmiany Gala Royal bezpośrednio po zerwaniu to 9 lub 8 punktów. Dobre warunki przewozu mogą ograniczyć utratę twardości jabłek, a co za tym idzie ich jakości, do zaledwie jednego punktu w ciągu miesiąca. Oznacza to, że jabłka Gala Royal mogą podróżować drogą morską do tak odległych miejsc na mapie jak Indie czy Tajlandia bez jakiegokolwiek zauważalnego dla konsumenta uszczerbku na jakości, smaku i wyglądzie.

 

Ważne są jednak odpowiednie warunki składowania oraz transportu. Jakie wymagania w transporcie jabłek należy spełnić?

 

Transport jabłek – wymagania dotyczące pakowania

 
Zacznijmy od pakowania. Jabłka zazwyczaj transportuje się w kartonowych buszlach, których pojemność waha się od 13 do 18 kilogramów. Istotne jest to, że do kartonów z jabłkami wkłada się torebki etylenowe. Wydzielają one gaz, który spowalnia proces dojrzewania owoców, hamując reakcje chemiczne i pomagając w utrzymaniu ich świeżości.

 

Transport jabłek przepisy pakowania

 

Wymagania dotyczące transportu jabłek

 

Jeśli chodzi o transport, jabłka przewozi się w naczepach chłodniczych, które mogą pomieścić około 20 ton owoców. Można tu korzystać z różnych typów chłodni: standardowych, hakówek czy nawet duble-decków. Kluczową kwestią jest utrzymanie stałej temperatury przez cały czas trwania transportu – dla jabłek to ok. 2℃.

 

Czystość i brak zapachów w przestrzeni ładunkowej stanowią absolutnie kluczowy aspekt w transporcie żywności. Dlatego przy przewozach jabłek rygorystyczne standardy higieny i procedury mycia są nieodzowne. Specyfika transportu żywności wymaga również zaawansowanych systemów monitorowania. Lokalizacja chłodni jest stale śledzona przez systemy telematyczne. Natomiast klienci mają dostęp do danych z GPS. Warto podkreślić, że w transporcie jabłek i innych produktów spożywczych kluczową rolę odgrywają doświadczeni i odpowiedzialni kierowcy. Ich zadaniem jest nie tylko kontrola temperatury, ale również sprawne zarządzanie agregatem chłodniczym.

Powrót do wszystkich artykułów