transport intermodalny w polsce

Transport intermodalny

Transport intermodalny- optymalizacja w łańcuchu dostaw

Rynek przewozów intermodalnych stale się rozwija. Importerzy i eksporterzy towarów  dostrzegają zalety łączenia różnych gałęzi transportu i wykorzystują je do optymalizacji swoich procesów przewozowych.

Najważniejsze zalety wykorzystania transportu intermodalnego w łańcuchu dostaw to:

  • Większa efektywność transportu

Transport intermodalny umożliwia przemieszczanie towarów w najbardziej efektywny sposób, wykorzystując różne środki transportu. Przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia dopuszczają możliwość zwiększenia DMC pojazdu ciężarowego, gdy ten bierze udział w operacji transportu intermodalnego.

  • Zmniejszenie kosztów transportu

Na określonych trasach cena przewozu towarów w transporcie intermodalnym może być niższa niż w przypadku tradycyjnego transportu drogowego. Konkurencyjność cenowa rośnie tutaj wraz z odległością.

  • Mniejsze spalanie i redukcja śladu węglowego

Może przyczynić się do zwiększenia zrównoważonego rozwoju, ponieważ zmniejsza wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu, że ładunek jest przemieszczany różnymi środkami transportu, można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji chemicznych, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa transportu

Zapewnia większe bezpieczeństwo transportu, łącząc kilka rodzajów transportu w jeden łańcuch dostaw, zapewniający większą przewidywalność i regularność przejazdów niż pojedynczy transport drogowy. Wykorzystanie jednej jednostki transportowej na całej trasie dostawy skutkuje brakiem potrzeby wielokrotnego przeładunku, co zapewnia terminowość i minimalizację ryzyka uszkodzenia towaru. Ponadto, zastosowanie jednego kontenera transportowego lub naczepy chroni towary przed kradzieżą i uszkodzeniami podczas przeładunku, co przyczynia się do ograniczenia ryzyka utraty towaru podczas transportu.

Oferujemy

Omega Pilzno oferuje kompleksowe rozwiązania transportu intermodalnego, do których zalicza się transport kolejowy, transport morski, transport naczep z towarem drogą kolejową, czy też łączenie transportu morskiego kontenerów z ich transportem drogą lądową.

Posiadamy w swojej ofercie transport intermodalny  kontenerów morskich, które umieszczane są na platformach kolejowych.

W transporcie wykorzystujemy również  wagony kieszeniowe, które pozwalają na przewóz całych naczep ciężarowych drogą kolejową.

 

Najważniejsze zalety transportu intermodalnego:

  • Może być bardzo konkurencyjny cenowo – na niektórych kierunkach redukcja kosztów nawet o połowę
  • Jest ekologiczny – sprzyja niskiej emisji CO2
  • Umożliwia transport 26 ton w jednym kontenerze – dobre rozwiązanie dla przewozu ciężkich towarów
  • Zmniejsza ryzyko kradzieży i włamań do przestrzeni ładunkowej

Zrównoważony transport

Oszczędność paliwa

Zwiększona pojemność transportu

Redukcja kosztów

Kompleksowa obsługa kontenerowa- odprawy celne, magazynowanie, transport

W Omega Pilzno, dzięki posiadanemu centrum logistycznemu w Gdańsku, jesteśmy w stanie całościowo obsłużyć transport kontenerowanych towarów z portu DCT i GCT do miejsca przeznaczenia w całej Polsce.

Nasza agencja celna na Pomorzu umożliwia nam, poza transportem ładunków cało kontenerowych, również realizację wszelkich procedur celnych dla towarów importowanych z całego świata, włącznie z magazynowaniem towaru w składzie celnym w naszych magazynach.

Ponadto, jako kompleksowy operator logistyczny, pomagamy w organizacji transportu intermodalnego z portów w całej Europie.

Nasz magazyn w Gdańsku położony jest 4 km od terminala kontenerowego DCT Gdańsk oraz 15 km od lotniska. Atrakcyjna lokalizacja gwarantuje sprawną obsługę logistyczną dostaw na rynku krajowym jak i międzynarodowym.

Obiekt jest częścią szerszej działalności Omegi Pilzno Logistics na Pomorzu, związanej z obsługą logistyki morskiej. Dzięki obecności składu celnego i miejsca uznanego, oferta została uzupełniona o rozwiązania logistyczne dla międzynarodowego obrotu towarów.

Transport ładunków cało kontenerowych (Full Container Load)

Transport ładunków drobnicowych (Less Container Load)

Odprawy celne w procedurach importu, eksportu i tranzytu

Rozwiązania magazynowe cross-docking

Obsługa towarów z wykorzystaniem składu celnego

Transport naczep koleją

Transport naczep ciężarowych drogą kolejową to temat, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Takie rozwiązanie wykorzystuje specjalne wagony kieszeniowe, które są w stanie przewozić naczepy wraz z ich ładunkami.

Wagon kieszeniowy wyposażony jest w rampy, które umożliwiają załadunek i rozładunek naczep bezpośrednio z wagonów. Warto dodać, że nie wszystkie naczepy nadają się do przewozu na takim wagonie. Zazwyczaj wymagane jest, aby były wyposażone w specjalne elementy, takie jak punkty mocowania, które umożliwiają ich bezpieczne przewiezienie na wagonie.

W Omega Pilzno rozwijamy ten rodzaj transportu w zachodniej Europie, zaczynając podróż z ładunkiem już w Poznaniu. Tak transportowany towar możemy dowieźć do Francji, Beneluksu, Luksemburga i Hiszpanii. Transport z wykorzystaniem wagonów kieszeniowych jest możliwy dzięki szerokiej sieci terminali przeładunkowych w całej Europie.

Transport kolejowy jest zazwyczaj bardziej ekologiczny. W przypadku przewozu dużych ładunków na długie odległości może być również bardziej ekonomiczny, ponieważ koszt przewozu jednej tony ładunku jest zazwyczaj niższy niż w przypadku transportu drogowego.

transport intermodalny w polsce

7 faktów o transporcie intermodalnym. Nie wszyscy o tym wiedzą

16 listopada 2022 Transport drogowy Omega Pilzno

Rynek przewozów intermodalnych stale się rozwija. Klienci branży TSL dostrzegają zalety łączenia różnych gałęzi transportu i wykorzystują je do optymalizacji swoich procesów przewozowych. Co warto wiedzieć o intermodalu? Czytasz artykuł, który jest częścią serii podejmującej najważniejsze zagadn...

Co musisz wiedzieć o transporcie intermodalnym?

8 kwietnia 2022 Logistyka morska Omega Pilzno

Przewóz towarów z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, w określonych sytuacjach może zmniejszać koszty o połowę, a emisję szkodliwych substancji do atmosfery o ponad 70%. Co to jest transport intermodalny? Kiedy „intermodal” jest najbardziej opłacalny? Co to jest transport intermodalny? Py...

Transport kombinowany definicja

Transport kombinowany. Co to jest i na czym polega?

4 października 2021 Logistyka morska Omega Pilzno

Różnorodność metod i form transportu jest odzwierciedleniem tego, czego rynek wymaga od przewoźników. Stąd terminologia związana z branżą TSL może przyprawić o zawrót głowy. Mamy do czynienia przykładowo z transportem multimodalnym, intermodalnym, bimodalnym czy kombinowanym. W tym wpisie skupimy...

Przekroczenie DMC zgodnie z prawem? Transport intermodalny

5 maja 2020 Logistyka morska Omega pilzno

Ograniczenia związane z dopuszczalną masą całkowitą pojazdów ciężarowych wpływają na to, jak przedsiębiorstwa transportowe planują przewozy. Zwiększenie DMC zestawu może umożliwić lepszą optymalizację. Wystarczy spełnić tylko dwa warunki. W standardowym zestawie ciągnika siodłowego i naczepy moż...

Zapytaj o wycenę

Oferujemy obsługę od pojedynczych transportów do kompleksowych rozwiązań dla Twojej logistyki.

Zapytanie ofertowe

Uzyskaj wycenę dla cyklicznych zleceń i projektów.

Zapytaj o ofertę >>

Szybka wycena transportowa

Uzyskaj wycenę dla swojego jednorazowego transportu.

Zapytaj o ofertę >>