7 faktów o certyfikacie BREEAM, które warto poznać

Wysokie ceny energii elektrycznej i ogrzewania sprawiają, że branża logistyczna coraz częściej szuka rozwiązań poprawiających np. efektywność energetyczną obiektów. Dzięki certyfikacji BREEAM można jednak zyskać o wiele więcej.

Jednym z najważniejszych zadań branży TSL w 2023 roku będzie optymalizacja polityki kosztowej. Operatorzy szukają oszczędności, a te poszukiwania wpływają również na poprawę walorów ekologicznych logistyki magazynowej. Dzięki temu zyskują klienci, którym zależy, by ich towary składowane były w miejscach gwarantujących nie tylko najwyższą jakość usług, ale także obniżenie śladu węglowego ich organizacji.

BREEAM to międzynarodowy system oceny ekologicznej budynków. Wykorzystuje się go przy certyfikacji budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, biurowców czy magazynów. Celem tego systemu jest zapewnienie wysokiego poziomu efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Certyfikat BREEAM co to jest

Systemy certyfikacji takie jak BREEAM pomagają deweloperom i operatorom osiągnąć najwyższe standardy, a klientom logistycznym ułatwiają rozeznanie w ofercie dostępnych obiektów. „Zielone” technologie w logistyce magazynowej są obecnie w cenie. Niosą bowiem korzyści dla klientów, ale korzystniej jest również taki magazyn obsługiwać i łatwiej go też wynająć lub sprzedać. Co warto wiedzieć o BREEAM?

Fakt 1 – certyfikat BREEAM działa globalnie

Ten konkretny system weryfikacji funkcjonuje już od ponad 30 lat i jest respektowany w zasadzie na całym świecie. Budynki z tym certyfikatem można znaleźć w 77 krajach, co robi wrażenie, bo udział w nim jest całkowicie dobrowolny. Deweloper czy właściciel budynku może mieć obiekt całkowicie zeroemisyjny i nie mieć certyfikatu BREEAM, ale wtedy trudniej będzie mu to wykazać przed klientem.

BREEAM

Certyfikowana jakość logistyki magazynowej – sprawdź ofertę Omegi Pilzno.

Fakt 2 – w ramach certyfikatu BREEAM obiekty są oceniane w 10 kategoriach

Choć BREEAM kojarzy się głównie z ekologicznym wymiarem projektowania, budowy oraz funkcjonowania obiektów użytkowych, to ocenie poddawane są nie tylko „zielone” rozwiązania czy efektywność energetyczna. Asesorzy BREEAM sprawdzają wiele różnych obszarów funkcjonowania obiektu nawet na etapie ich projektowania czy budowy.

certyfikacja BREEAM

Fakt 3 – energia, zarządzanie i zdrowie są kluczowe

Najwięcej punktów w ramach procesu certyfikacji BREEAM budynki otrzymują za ENERGIĘ, ZARZĄDZANIE oraz ZDROWIE. Sama ENERGIA odpowiada aż za 23% całej oceny w ramach systemu BREEAM, więc jest to kluczowa sfera poddawana ocenie. Gdyby dodać do tego obszar zarządzania obiektem oraz zagadnienie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, mamy już prawie połowę punktów w ramach certyfikatu.

BREEAM wytyczne

Fakt 4 – ENERGIA kluczowym obszarem oceny

Najwięcej punktów przyznaje się za efektywność energetyczna obiektów. W ramach ENERGII można zdobyć 32 punkty, z których większość, bo 15 punktów magazyn dostanie za efektywność energetyczną, a np. 2 punkty za monitorowanie zużycia energii czy użycie nisko albo zeroemisyjnych technologii. A co w praktyce powinno być w takim magazynie, żeby zgarnął punkty w ramach BREEAM?

W sferze energii to na pewno LED-owy system oświetlenia, którym można sterować strefowo. Włączam światło w tej alei, w której go potrzebuję. Istotna jest też np. automatyczna kontrola światła w przestrzeni komunalnej czy odpowiednie wykorzystanie światła dziennego w obiekcie. Do tego dochodzi wydajny i ekologiczny system ogrzewania. Należy go wyposażyć w destryfikatory, które odzyskują ciepło unoszące się w wyższe partie magazynu, czyli tam, gdzie nie jest potrzebne.

Fakt 5 – w ramach BREEAM funkcjonują różne certyfikaty

W logistyce magazynowej certyfikat BREEAM przyznaje się nowo budowanym obiektom, ale wysoką ocenę w ramach BREEAM mogą otrzymać również budynki istniejące już od minimum 2 lat. Należą do nich obiekty po renowacji czy projekty urbanistyczne albo infrastrukturalne. Ten certyfikat nie dotyczy tylko magazynów. Mogą się o niego ubiegać również np. galerie handlowe, biurowce czy budynki mieszkalne.

BREEAM certyfikat

Fakt 6 – BREEAM przyznaje certyfikaty o różnych stopniach

Certyfikat BREEAM może być przyznawany magazynom o różnym poziomie zaawansowania ekologicznego. W zależności od tego, jak dobrze spełniają one poszczególne kryteria oceny. Możliwe poziomy certyfikacji to:

  • „pass” (minimalny poziom spełnienia kryteriów),
  • „good” (dobry poziom spełnienia kryteriów),
  • „very good” (bardzo dobry poziom spełnienia kryteriów),
  • „excellent” (doskonały poziom spełnienia kryteriów) oraz
  • „outstanding” (nadzwyczajny poziom spełnienia kryteriów).

Jeśli obiekt ma ocenę GOOD albo VERY GOOD w ramach systemu BREEAM, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z naprawdę wysokiej klasy magazynem. Jego wykorzystanie może przynieść realne korzyści firmie, składującej w nim swoje towary.

Fakt 7 – Omega Pilzno posiada certyfikowane obiekty

Omega Pilzno oferuje swoim klientom powierzchnię magazynową w obiektach posiadających certyfikaty BREEAM. Te magazyny zlokalizowane są w Gdańsku, na Śląsku w Lędzinach oraz w Dworzysku koło Rzeszowa.

Magazyny Omegi Pilzno z certyfikatem BREEAM

Powrót do wszystkich artykułów