Integracja z WMS – jak to wykorzystać?

Przepływ danych w logistyce jest tak samo ważny, jak fizyczne przemieszczanie towarów w przestrzeni. Nawet gdy ładunek trafi już do magazynu, generuje masę istotnych informacji, które mogą posłużyć do optymalizacji procesów. Zarówno po stronie obiektu logistycznego, jak i jego klientów. Dlatego integracja z magazynowym WMS-em prawie zawsze dobrym pomysłem.

Razem z podróżującym ładunkiem firmy reprezentujące poszczególne ogniwa łańcucha dostaw, wymieniają pomiędzy sobą gigabajty informacji. W czasach, w których zarządzanie procesami opiera się na analizie twardych danych, każdy stara się zbierać ich jak najwięcej. Pozwala na to powszechne wykorzystanie różnorodnych systemów zarządzania takich jak WMS (w magazynie) czy ERP (u klienta branży logistycznej).

WMS - skanery magazynowe

Co to jest WMS i do czego służy?

Systemy WMS (ang.  Warehouse Management System) są używane do zarządzania obiektami, takimi jak magazyny czy centra logistyczne. To oprogramowanie zbiera i w przystępny sposób prezentuje najważniejsze informacje dotyczące przepływu towarów w obiekcie. Z jego pomocą można zidentyfikować towar po nazwie czy numerze indeksu oraz sprawdzić:

  • informację o wejściu i wyjściu towaru,
  • ile sztuk (lub innych jednostek) znajduje się w obiekcie,
  • gdzie dokładnie towar jest zlokalizowany (z dokładnością do miejsca na regale),
  • przelicznik na paletę,
  • termin przydatności do spożycia (ważna przy produktach spożywczych),
  • datę produkcji,
  • partię towaru (istotna np. przy lekach).

Do czego klient magazynu może wykorzystać taki zestaw informacji? Przede wszystkim do analizy swoich procesów produkcyjnych czy dystrybucji towaru. Dysponując taką wiedzą, klient jest w stanie łatwiej prognozować zapotrzebowanie na towar i planować np. dystrybucję albo uzupełnienie zapasów. Ważne jest jednak to, by dane były aktualne i pewne oraz łatwo dostępne.

Logistyka magazynowa z Omegą Pilzno – skontaktuj się i poznaj ofertę.

Na czym polega integracja z systemem WMS?

System WMS w magazynie może dzielić się informacjami z klientem na wiele różnych sposobów. Omega Pilzno oferuje np. dostęp do specjalnej strony internetowej, na której można sprawdzić stany magazynowe oraz operacje wejścia do i wyjścia towaru z magazynu. To bardzo podstawowy zestaw informacji, ale udostępnienie ich w formie strony WWW nie wymaga żadnych działań programistycznych.

Jeśli zależy nam na szerszym zakresie wiedzy dotyczącej przepływu naszych towarów w wynajętej przestrzeni magazynowej, musimy zastanowić się nad bardziej ścisłą integracją. Jest wiele opcji na integrację systemów. Może to być bezpośrednie połączenie dwóch WMS-ów albo WMS-u w magazynie oraz systemu ERP u klienta, ale możliwe jest również łączenie się za pośrednictwem oprogramowania mostkowego. Wybór któregoś z rozwiązań w dużej mierze zależy od preferencji klienta oraz jego zapotrzebowania na określony zakres wiedzy dotyczącej procesów magazynowych.

System WMS - WZ

Najważniejszą częścią integracji systemów jest znalezienie wspólnego „języka”, rozumiane jako ujednolicenie nomenklatury. Magazyn musi znać dokładne numery SKU każdego z przechowywanych towarów klienta, by poprawnie je identyfikować i indeksować. Cały proces wymaga ogromu pracy programistycznej zarówno po stronie magazynu, jak i klienta. W zależności od stopnia integracji ten proces może się wydłużać lub skracać, a przyspieszyć może go jedynie przekazanie przez klienta dobrze skomponowanej i szczegółowej dokumentacji.

Zalety integracji systemów ERP z magazynowym WMS-em

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie informacji dotyczących naszego towaru, składowanego w wynajętej przestrzeni magazynowej. Można po prostu zadzwonić i zapytać, co angażuje czas, podobnie jak pisanie maili. To szczególnie nieefektywne, gdy potrzebujemy stałych i częstych aktualizacji wielu różnych parametrów. W takiej sytuacji integracja z WMS-em będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki niej zyskujemy transparentność danych, bo dysponujemy zawsze aktualnymi informacjami, które nie są zniekształcone przez błąd ludzki. Systemy bezbłędnie przekazują sobie nawet najbardziej skomplikowane ciągi cyfr, a człowiekowi palec może się przecież obsunąć. Dodatkowo integracja przyspiesza operacje logistyczne i ułatwia zlecanie poszczególnych operacji magazynowych. Zyskujemy też bezpośredni dostęp do danych, które możemy poddać własnej analizie.

Zainteresować cię może także co to jest centrum logistyczne.

Powrót do wszystkich artykułów