Co robi kierownik magazynu? Więcej niż myślisz

Magazyn z regałami wypełnionymi towarem jest swoistą szachownicą. Zarządzanie nim wymaga umiejętności strategicznych i analitycznych, wiedzy z zakresu logistyki oraz bardzo rozbudowanych zdolności interpersonalnych. Każde posunięcie może mieć wpływ na efektywność działania obiektu i łańcuchów dostaw, których jest częścią. Co robi kierownik magazynu, aby wszystkie procesy przebiegały jak należy?

 

Artykuł o zakresie obowiązków kierownika magazynu jest kontynuacją serii, w której wyjaśniamy tajniki różnych zawodów funkcjonujących w ramach branży TSL. Zainteresowanych odsyłamy do tekstu, odpowiadającego na pytanie: czym zajmuje się logistyk?

Kierownik magazynu obowiązki

Jakie zadania stawia się przed kierownikiem magazynu?

Zadania kierownika magazynu wybiegają daleko poza obszar właściwego zatowarowania. Należy do nich np. zarządzanie zespołem, kontrola zapasów, planowanie procesów logistycznych czy optymalizacja przestrzeni. Każdy produkt i każda paleta muszą mieć swoje określone miejsce. Dodatkowo kierownik odpowiada za cały obszar BHP, którego wdrożenie oraz przestrzeganie spoczywają właśnie na jego barkach.

 

W pracy kierownika magazynu najbardziej lubię to, że każdy dzień przynosi nowe wyzwania, bo w logistyce cały czas coś się dzieje. Bywa, że nawet idealnie zaplanowane prace trzeba modyfikować, bo np. klienci pozamieniali swoje zamówienia albo towar, który miał pojechać na produkcję, jeszcze nie przyjechał od dostawcy do magazynu. Trzeba reagować na bieżąco i w takich sytuacjach liczy się zgrany zespół – mówi Kamil Maziarka, Kierownik Magazynu Omegi Pilzno w Mokrzcu.

 

W zarządzaniu magazynem kluczowe jest zapewnienie płynnego i nieprzerwanego przepływu towarów. Kierownik magazynu musi dbać o sprawne realizowanie zadań z zakresu tzw. „handlingu” towarów w obiekcie, co obejmuje operacje wejścia i wyjścia, pakowanie, foliowanie czy kompletację. Wszystkie te działania zaplanować w taki sposób, aby nie generowały opóźnień.

Obowiązki kierownika magazynu wymagają pracy z ludźmi

Umiejętności miękkie i praca z ludźmi

Rzecz jasna kierownik nie pracuje sam. W magazynie ma do pomocy zastępców, osoby odpowiedzialne za gospodarkę magazynową oraz brygadzistów, którzy dbają o skuteczną realizację planów. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów pracy kierownika magazynu jest umiejętne zarządzanie zespołem. Bez odpowiedniej liczby dobrze przeszkolonych pracowników, żaden magazyn nie może funkcjonować efektywnie. W przypadku wdrożenia nowego klienta do obiektu, na kierowniku spoczywa obowiązek przeszkolenia pracowników, uwzględnienia ich w planach i reakcji na wszelkie nieprzewidziane zmiany. Jest to ciągły proces obserwacji, analizy i optymalizacji.

 

Zakres obowiązków kierownika magazynu a wyzwania w pracy

Wyzwania dla kierownika magazynu

Idealnie rozplanowany magazyn ze znakomicie zoptymalizowanymi procesami działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Kiedy do obiektu wprowadzany jest nowy klient ten stan nie może zostać zaburzony. To moment, w którym testowane są umiejętności kierownika magazynu.

 

Trzeba przede wszystkim zrozumieć jego wymagania i zorganizować prace tak, by bez problemu im sprostać. Kiedy wszystkie procesy w magazynie są już dopięte na ostatni guzik i działają, jak należy, to mam z tego sporo satysfakcji – wyjaśnia Kamil Maziarka.

 

Klienci branży logistycznej są zwykle bardzo wymagający i mają określone cele oraz zadania dla magazynu. Dobrym przykładem jest obsługa branży automotive. Skoordynowanie kompletacji i wydań, z dostawami just-in-time wymaga sporych nakładów pracy oraz niezawodności całego zespołu.

 

Obejrzyj odcinek Na palecie i poznaj ciekawe case study z obszaru zadań kierownika magazynu:

Za co odpowiada kierownik magazynu?

Jednym z najważniejszych obowiązków kierownika magazynu jest utrzymanie bezpiecznych warunków pracy. Kierownik ponosi również odpowiedzialność za ewentualne wypadki, bo to on planuje oraz egzekwuje procedury BHP.

 

Ważne, aby każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy został odpowiednio przeszkolony oraz wyposażony w odzież ochronną. W tym procesie kluczową rolę odgrywają liderzy zmiany (brygadziści), którzy każdego dnia dopuszczają członków załogi do pracy. Każda osoba musi dodatkowo przejść szczegółowy instruktaż stanowiskowy.

 

Jeśli coś w magazynie idzie nie tak, to odpowiada za to kierownik magazynu. Niezależnie od tego, czy był wtedy „na obiekcie”, czy może w domu. To on bierze pełną odpowiedzialność za wszystko, co tutaj się dzieje.

Powrót do wszystkich artykułów